Anne Karnında Tanısal İşlemler

0b014b85-1991-47cd-beaf-b14963a8f814

Anne Karnında Tanısal İşlemler

Annenin hamilelik döneminde yapılan tanısal testler; herhangi bir sağlık durumuna karşı kesin tanıların alınabildiği testlerdir. Gebelik döneminde en yaygın şekilde; kromozom anomalisi riski söz konusu olduğunda uygulanmaktadır. Tanısal test uygulanan bazı durumlar ise:

  • Yapılan fetal DNA testinde riskli olduğu tespit edilmiş hamileliklerde uygulanmaktadır.
  • 2’li testlerde ileri derecede risk tespit edilmiş gebeliklerde uygulanmaktadır.
  • 4’lü testlerde ileri derecede risk belirlenmiş olan hamileliklerde tanısal test uygulanmaktadır.
  • Anne karnında yapılmış taramalarda yeterli veri elde edilmediği durumlarda tanısal test uygulanmaktadır.
  • Yapılan ultrasonda anomali riski olduğu anlaşılan gebeliklerde test uygulanmaktadır.

Tanısal İşlemler Nelerdir?

Tanısal işlemler farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Bunlar:

  • Koryon villus biyopsisi CVS: Bebeğin eşinden parça alınması işlemidir. Gebeliğin 11 ve 14. haftaları arasında yapılır.
  • Amniosentez: Bebeğin içerisinde yaşadığı sıvı kesesinden örnek alınarak yapılan tanı işlemidir. Gebeliğin 16. ve 22. haftasında yapılmaktadır.
  • Kordonsentez: Bebeğin göbek kordonundan alınan kan örneğidir. Gebeliğin 20. haftasında ve sonrasında yapılmaktadır.
  • Fetal cilt biyopsisi: Bebeğin cildinden alınan örnektir. Fetüsü etkilediğinden şüphelenilen hayati tehlike yaratan cilt hastalıkları durumunda yapılır.

Amniosentez

Ultrasonografi eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda ince iğne ile karından girilip, rahim duvarı geçilerek fetüsün (anne karnındaki bebeğin) içinde bulunduğu kesede mevcut sıvıdan az bir miktar (10–20 ml) örnek alınarak işlemin sonlandırılmasıdır.

Kordosentez

Ultrasonografi eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda “öncelikle cildi uyuşturmak için lokal anestezi yapıldıktan sonra” ince iğne ile karından girilip, rahim duvarı geçilerek fetüsün göbek kordonunun uygun görülen yerinden genellikle Plasentası (eşi) ile birleştiği noktadan veya daha az sıklıkla serbest bölgesinden kordonun içine girerek fetal kan örneği (genellikle 2-3 ml) alınarak işlemin sonlandırılmasıdır. Alınan kan miktarı yapılacak incelemelere göre artabilmektedir.

Koryonik Villüs Örneklemesi

Steril şartlarda hazırlık yapıldıktan sonra belirlenen karın bölgesinde lokal anestezi yapılır. Ultrasonografi eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda ince iğne ile karından girilip, rahim duvarı geçilerek fetüsün (anne karnındaki bebeğin) plasentasından (eşinden) fetüsü etkilemeyecek kadar küçük bir parça alınarak işlemin sonlandırılmasıdır.