Çoğul Gebeliklerin Yönetimi

pregnant-2-gty-er-171120_16x9_992

Çoğul Gebeliklerin Yönetimi

Çoğul gebelikler, tekil gebeliklere göre daha riskli ve daha sıkı takip edilmesi gereken hamileliklerdir. Günümüzde çoğul gebeliklerin görülme sıklığı ise yaklaşık % 1 civarındadır.

Öte yandan 35 yaşından sonra anne olma oranlarının artması sebebiyle de çoğul gebelik oranları artmaktadır. Özellikle yardımcı üreme yöntemleri sebebiyle çoğul gebelikler günümüzde yaygınlaşmıştır.

Çoğul Gebelik Takibi

Çoğul gebeliklerin takibinde tekil gebeliklere göre önemli farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle çoğul gebelik yaşayan anne adaylarının bulantı, kusma, uykuya eğilimi, midede yanma ve yorgunluk gibi gebelik belirtileri daha şiddetli ve sık görülmektedir.

Büyüyen bebeklerin anne karnında daha fazla alana ihtiyacı olması sebebiyle, anne adayında nefes almada güçlük ve karın ağrısı gibi durumlar da daha sık görülmektedir. Çoğul gebelik yaşayan anne adayları, birden fazla bebeğin beslenmesini sağladığı için kilo alımına ve beslenmesine de daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Özellikle ikiz gebelik durumlarında anne adaylarının kalori alımı 2800 kalori olarak önerilse de beslenme alışkanlıklarının bir uzman eşliğinde belirlenmesi en sağlıklısı olacaktır.

Çoğul Gebeliklerde Daha Sık Görülen Yan Etkiler

Anne adayının birden fazla bebeğe hamile olması durumunda, komplikasyon riski de komplikasyonun tipine göre değişmekler birlikte artmaktadır. Özellikle çoğul gebelikler, tekil hamileliklere kıyasla daha erken doğum ile dünyaya gelmektedir.

Genellikle anne adayları 37. haftadan önce doğmaktadır. İkiz gebeliklerin yüzde 60’ı ve üçüz gebeliklerin yüzde 80’i, 37. Gebelik haftasından önce dünyaya gelmektedir.

Gebeliğe bağlı olarak doğum daha erken dönemde meydana gelebilir. Bu duruma karşı doktoru daha sık ziyaret etmek ve olası risklere karşı her anormal durumu doktora bildirmek gerekmektedir. Öte yandan görülebilecek bazı riskler aşağıda sıralanmıştır.

  • Preeklampsi, çoğul gebeliklerde daha fazla görülmektedir. Özellikle baş ağrısı, karın ağrısı, görme bozuklukları gibi belirtiler gebelik zehirlenmesinin belirtileridir. Bu gibi durumlarda doktor ile direkt iletişime geçmek gerekmektedir.
  • Çoğul gebeliklerde sezaryen doğum risk daha fazladır.
  • Monokoryonik (Tek yumurta) ikizlerinde ise özel bazı komplikasyonlar (İkizden ikize transfüzyon sendromu gibi) görülme riski vardır, tam da bu nedenle tek yumurta ikizlerinin takibi ya perinatoloji uzmanı tarafından ya da perinatoloji zumanı ile birlikte yapılmalıdır.
  • Kaybolan ikiz (vanishing twin) sendromu ikizlerde görülen ikiz olarak gebeliğe balanılarak tekil devam ettiği durumdur.