Detaylı Ultrason

ultrason-tarihi-1000-500

Detaylı Ultrason

Detaylı ultrason; doğumsal anomalilerin doğum gerçekleşmeden önce tespit edilmesini sağlamaktadır.

Detaylı ultrason; anne karnındaki bebeğin dış ve iç anatomisinin analiz edilmesi ve özellikle bebekte ciddi sakatlık ya da ölüme yol açabilecek anomalilerin tespit edilmesini sağlamaktadır.

Bunun dışında detaylı ultrason sayesinde kromozomal anomaliler ve genetik sendromlar da teşhis edilebilmektedir. Bu işlem, özellikle aile öyküsünde genetik hastalıkların olan, gebeliğinde enfeksiyon geçiren ve çeşitli önemli ilaçları gebeliğinde kullanmak zorunda olan annelere uygulanması özellikle gerekmektedir.

Genel olarak detaylı ultrason, her hamile anne adayına rutin olarak uygulanması gereken bir işlemdir.

detayli-ultrason-4-boyutlu-ultrason

Detaylı ultrasonografi, yüksek çözünürlüklü ultrason teknolojisi ile fetal tıp alanında ve fetal anomali teşhisinde tecrübeli olan Perinatoloji Uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Bununla birlikte bu işlem, standart olarak uygulanan hamilelik ultrasonografisinden çok daha farklı bir işlemdir.

Aynı standart ultrason gibi, aynı pozisyonda karından uygulanır ancak teknik olarak çok daha özellikli bir ultrasonografi cihazı ile bu alanda tecrübeli bir uzman tarafından uygulanır.  

Detaylı ultrason, bebeğin organ gelişiminin tamamlanmasını beklemek amacı ile gebeliğin 18 ve 23. haftaları arasında tercihen 20-23 haftada yapılmaktadır.

Oldukça önemli bir tanı işlemi olan detaylı ultrasonografi, bebekte olası major ve minör anomalilerin teşhis edilmesi için uygulanmaktadır.

Detaylı Ultrasonun Avantajları Nelerdir?

Detaylı ultrason sayesinde bebeğin daha anne karnındayken olası anomalileri tespit edilebilir ve bu sayede bazı hastalıkları anne karnında tedavileri mümkün hale gelebilir.

Bazı hastalıklar için genetik testlerin anne karnında yapılma fırsatı elde edilmiş olur.

detayli-ultrason-nedirDiğer taraftan bazı anomalilerin doğumdan hemen sonra özel bir ekiple özel bazı ameliyatlar ile tamamen düzelmesi mümkündür ve bu duruma önceden hazırlık yapılması hayati öneme haizdir. 

Bazı özel durumlarda özellikler Monokoryonik İkizlerde (tek yumurta ikizlerinde) doğum zamanlanması bile özel bir tecrübe özel bir inceleme gerektirir.

Detaylı ultrason gerek fetüsün gerekse gebeliğin akıbeti için son derece önemli bilgiler sağladığı için her gebeye önerilmesi gereken incelemelerin başında gelmektedir.

Öte yandan bazı anne adayları, olası bir problemle karşılaşma ihtimalini kaldıramayacağını düşünerek, detaylı ultrasona girme konusunda endişe yaşamaktadır.

Bu endişeler nedeniyle detaylı ultrasona, gebeliği boyunca hiç girmeyen anne adaylarından bile söz etmek mümkün. Fakat unutulmamalıdır ki, detaylı ultrason problemlerin önden tespit edilmesini sağlayarak, bu probleme uygun tedavinin uygulanması olanağını verir.

Detaylı ultrason işlemleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu almak için, 0544 644 56 62 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.