Dört Boyutlu Fetal Görüntüleme

5b8553682269a2225c13b063

Dört Boyutlu Fetal Görüntüleme

Dört boyutlu fetal görüntüleme anne karnındaki bebeğin görüntülenmesi için ileri teknoloji yöntemlerden biridir. Özellikle anne – baba ve bebek arasındaki bağın daha erken kurulmasına da destek olmaktadır.

Dört boyutlu fetal görüntüleme yöntemleri sayesinde, bebek daha net şekilde görüntülenmektedir. Bu sayede anne, doğum süreci ve bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerin azalmasına, daha huzurlu bir sürecin başlamasına destek olur.

Dört boyutlu fetal görüntüleme fetüsün yüzünün gösterilmesi detaylı fetal ultrasonografinin olmazsa olmaz parçası değildir. Yapısal – fonksiyonel hastalıkları ve genetik hastalık belirteçlerinin esas incelemesi iki boyutlu olarak yapılmaktadır.

Amacı ailenin fetüse kendilerini daha yakın hissetmelerini sağlamaktır. Daha nadiren bazı yüz anomalilerinin aile tarafından daha net algılanmasını ve kendilerini doğuma hazırlamalarını sağlamaktır. 

Dört Boyutlu Fetal Görüntülemenin Bebeğe Yan Etkisi Var mı?

Dört boyutlu fetal görüntüleme, bebeğin sağlığı hakkında oldukça önemli ipuçları veren bir yöntemdir. Sadece bebeğin yüzünü göstermek için değil çeşitli modalitelerle, gerek kalbin gerekse diğer organların (kemik dokusu, beyin yapıları ve kan damarları gibi) daha iyi incelenmesinin sağlayabilir.

Dört boyutlu fetal görüntüleme yöntemi sayesinde gebeliğin 20. haftasından itibaren bebeğin yüz ve hareketleri de görülmektedir. Hamilelik ilerledikçe, bebeğin tüm bu görüntüleri daha net şekilde görülmektedir, 30 haftadan sonrasında görüntüleme başarısı bebek çok büyüdüğü için düşer.

İki boyutlu ve Dört boyutlu fetal görüntüleme ses dalgası ile çalışan sistemler olduğu için anneye ve bebeğe zararı yoktur.

Dört Boyutlu Fetal Görüntülemenin Avantajları Nelerdir?

Dört boyutlu fetal görüntüleme; özellikle bebeğin yüzünde, vücudunda, ellerinde ya da genel olarak vücudunda fiziksel bir engel olup olmadığının belirlenmesini de sağlamaktadır.

Kalp anomalileri ya da yarık dudak durumları da tespit edilebilmektedir. 4 boyutlu ultrason; bebeğin hareketlerin diğer ultrason yöntemlerine göre daha net görüntülenebilmesine olanak tanımaktadır. Buna göre kısaca avantajları ise:

  • Bebeğin kalp tarama ve teşhisi için erken dönemde avantaj sağlamaktadır.
  • Aileler bebeği daha net ve canlı şekilde görebilir. Bu sayede bebek ile olan bağ artar.
  • Bebeğin gerçek zamanlı şekilde görüntülenebilmesi sayesinde sağlık durumu hakkında net bilgi edilebilmektedir.
  • Bebeğin yüz ve vücudunda fetal anomalileri erken dönemde teşhis edilmektedir.

Gebelikte 4 boyutlu ultrasonlar ailelerin isteği ya da doktorun önerisi durumunda yapılmaktadır. Ancak 4 boyutlu ultrason yalnızca alanında uzman kişiler tarafından yapılabilecek uygulamalardır.