Fetal Kalp Anomalileri

kalp-hastaliklari-anne-karninda-tedavi-edilebilir-mi

Fetal Kalp Anomalileri

Fetal kalp anomalileri, en yaygın görülen doğumsal anomalilerdir. Özellikle insülin kullanan, şeker hastası anne adaylarında daha yaygın şekilde görülmektedir. Özellikle anne adayı gebeliğin ilk 7-8 ayında kızamıkçık gibi enfeksiyonlar geçirmiş ise kalp anomalisi riski de artmaktadır.

Doğumsal kalp anomalileri:

  • Kalp delikleri,
  • Damarda tıkanıklık,
  • Kapak bozuklukları,
  • Kalp odacıklarında yetersiz gelişim,
  • Kalp ritim sorunları,
  • Akciğer damarlarında problemler sebebiyle kalp anomalileri oluşmaktadır.

Fetal kalp anomalilerine birçok faktör sebep olabilmektedir. Bu sebeplerin başında ise kromozom anomalileri, şeker hastalığı, hamilelik döneminde alkol ve sigara kullanımı gibi unsurlar gelmektedir.

Fetal Kalp Anomalileri Anne Karnında Teşhis Edilebilir mi?

Doğumsal kalp anomalilerin anne karnında teşhisi mümkün olmaktadır. Geleneksel olarak hamileliğin 18 ve 23. Haftalarında yapılan detaylı fetal ultrasonografi ile fetal kalp anomalilerin teşhis edilmektedir.

Öte yandan gebeliğin 11. haftasından itibaren fetal ekokardiyografi ile kalp bozuklukların teşhisi mümkün olmaktadır. Fetal EKO’da doppler uygulaması kan akımlarını göstermesi nedeniyle teşhise hatırı sayılır katkılarda bulunmakta ve istisnasız tüm Fetal EKO incelemelerinde kullanılmaktadır.

Bununla birlikte Fetal EKO ile tüm kalp hastalıklarının tespit edilmesi mümkün olmaktadır çünkü bazı kalp hastalıkları gebeliğin son haftalarında ve bazıları da bebeğim doğum sonrası ilk nefesi ve kalp dinamiklerinin değişmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Her Gebelikte Fetal Eko Yapılmalı mı?

Fetal EKO işlemi detaylı fetal ultrasonografinin bir parçası olduğu düşünüldüğünde risk grubunda yer alan tüm gebelere mutlaka, diğer gebelere ise mümkün olduğunca yapılmalıdır.

Özellikle anne adayında ya da aile üyelerinde kalp sorunu olan kişiler, şeker hastası olan kişiler, SLE (Sistemik Lupus Eritematozus) hastalığı olan, viral enfeksiyon geçiren, aşırı sigara ve alkol kullanan kişiler ya da radyasyona maruz kalmış anne adaylarının Fetal EKO işlemi yaptırması gerekmektedir.

Anne karnında tespit edilen kalp anomalilerin tedavisi bazı durumlarda mümkün olabilmektedir. Eğer anne karnındaki bebekte daha basit kalp anomalileri bulunuyorsa, doğumdan sonra kısa sürede tedavi başlatılarak sorunlar iyileştirilebilir.

Özellikle kalp kapak darlıkları ya da ritim bozuklukları anne karnında iken tedavi edilebilir. Çok daha ağır ve tedavisi mümkün olmayan kalp anomalilerinde ise gebeliğin sonlandırılması gündeme gelebilir.