Gebelik ve Diş Sağlığı

uzm-dt-didem-ekiz_0004_5

Hamilelik esnasında meydana gelen hormonal farklılıklar, birçok durumu tetiklediği gibi, diş etlerinde de enfeksiyona neden olabilir. Bu durum, anne adayının erken doğumuna dahi neden olabilir

Hamilelik öncesi sağlık kontrollerinizi aksatmamalı, diş hekiminize de uğramayı ihmal etmemelisiniz. Gebelik esnasında oluşabilecek diş eti hastalıklarına karşı ağız ve diş sağlığınızı koruyarak düzenli olarak diş hekiminize görünmelisiniz.

Bununla beraber hamilelik sırasında meydana gelebilecek rahatsızlıkların bebeği etkilememesi adına muhakkak bir kadın doğum veya perinatoloji uzmanı tarafından klinik takipleriniz yapılmalıdır.

Doktorunuz uygun gördüğü takdirde, gebelik süresi boyunca diş tedavilerinizi yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Çürük tedavileri, kanal tedavileri, diş çekimleri de dahil birçok tedavi güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Bu tedaviler süresince kullanılan lokal anestezilerin bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Fakat bir antibiyotik tedavisi gerekli ise kadın doğum uzmanınız ve diş hekiminizle beraber, bebeğe zarar vermeyecek doğru ilaca karar verilebilir.

Hamilelik esnasında ağız ve diş sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Belirtilen bilgiler doğrultusunda, gebelik sırasında diş ve diş eti tedavilerinizi ihmal etmemelisiniz.