HPV

5

HPV VE KANSER İLE İLİŞKİSİ

Papilloma virüsü olarak da bilinen HPV, cinsel ilişkiden kaynaklanan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak nadir de olsa cinsel yol dışında bulaşma yolları vardır. HPV, yüksek ve düşük riskli HPV’ler olmak üzere iki kısma ayrılabilir.

Düşük riskli HPV türleri, genital bölgelerde veya çevresinde siğillere neden olur. Bu tür HPV’ler kansere neden olmadıkları için HPV’ nin düşük riskli tipleri arasında yer alırlar.

Öte yandan HPV’nin kansere neden olabilecek yüksek riskli tipleri de vardır. HPV’nin neden olduğu enfeksiyonların çoğu vücudun savunma sistemi sayesinde kendi kendine geçer ancak bazen bu enfeksiyon geçmez ve kanser gibi çok daha ciddi bir duruma dönüşür. Doktor tarafından medikal olarak tedavi edilmeyen HPV’nin neden olduğu kronik hatta uzun süreli bir enfeksiyon, zaman geçtikçe kansere dönüşebilir.

HPV’nin neden olduğu en yaygın kanser rahim ağzı kanseridir, neredeyse tüm rahim ağzı kanserine HPV’nin yol açtığı bir enfeksiyon neden olur.

Serviks kanseri bazı tarama testleri ile bulunabilir ve önlenebilir ve ne kadar hızlı bulunursa o kadar iyidir. Bu sorunların ortaya çıkması durumunda yapılabilecek tedavi seçeneklerini mutlaka doktorunuza danışın.

HPV ile enfekte kişilerin çoğu kendiliğinden iyileşecek, az bir kısmı kansere ilerleyecektir. Diğer bir değişle HPV testiniz pozitif çıktığında kanser olacağınız anlamına gelmez. Ancak rahim ağzı kanserinin taramasının yapılmasını ihmal etmeyin.

Daha fazla bilgi ve gereğinde tüm tedaviler için Prof. Dr. Ali Ekiz ile iletişime geçebilirsiniz.